ARTIKLID

Üksikvanemast hoolduspere ema: kõik kiruvad koroona-aastat, aga minu jaoks on see olnud elu parim


Oliver* oli kuueaastane, kui ta Pärnust Tallinnasse Astridi* juurde elama kolis. Oma isa juures väike nukitsamees, nagu lastekaitsespetsialist teda tulevasele emale kirjeldas, enam elada ei saanud. „Juristitöös puutun palju kokku erinevate perede ja lastega, mind on raske üllatada. Aga Oliveri puhul mind siiski üllatasid puhtus ja hügieen, täpsemalt nende puudumine. Kogu koolieelse aja, mil teised lapsed ilmselt tähti õppisid, õppisime meie hambapesu,“ kirjeldab Astrid esimeste kuude raskusi. „Aga issi juures mul ei olnudki hambaharja!“, vaidles Oliver toona.
Loe lisaks

Kriisihoolduspere ema: Laps tuleb mõnikord öösiti ja katsub mind, et veenduda, et ma olen alles


Ene Augasmägil
 (46) on kaks täiskasvanud last, aga lisaks oma tütrele ja pojale on ta emaks – küll ajutiseks – kaheaastasele Kaarlile*, kes tuli Ene juurde elama vaid paaritunnise etteteatamisega. Poisikese saabumisest teatas ette lastekaitse ja see oli oodatud tulemine. Nimelt on Ene üks kolmest Eestis olevast kriisihooldusperest, kes ongi sellisteks olukordadeks valmis – ta pakub lastele armastust ja kodusoojust ehk võimalust elada turvakodu asemel peres.
Loe lisaks

Kahe isaga kasvav poiss: „Mina valisin nemad välja“



Asenduskodust Raineri* ja Kristo* peresse jõudnud Martin* on praegu 14-aastane. Martin on kogenud oma elus tõsiseid kaotusi. Algul jäi ta ilma bioloogilisest emast, siis kaotas ta ka teda vahepeal kasvatanud kasupere. 9-aastasena asenduskodusse naasnuna ootas ta kaks aastat, kuni tulid Rainer ja Kristo, kes elu poolt vintsutatud lapsele kodusoojust pakkusid ja tema hoolduspere vanemateks hakkasid.
Loe lisaks

Sandri lugu: „Hooldusperes sain oma elu esimese sünnipäevakoogi ja -kingituse”


18-aastane Sander* elab Viljandis, õpib gümnaasiumis ja tunneb huvi programmeerimise vastu. Kõlab nagu ühe tavalise poisi elu. Eriliseks teeb Sandri aga tema lapsepõlv. Nimelt kasvab Sander juba kaheksa aastat hooldusperes. See tähendab, et tema isa-ema ei ole ta bioloogilised vanemad, küll aga pakuvad nad noormehele armastust ja kodusoojust – seda lapse jaoks nii loomulikku ja vajalikku, mida Sandri elus kuni kümnenda eluaastani polnud.
Loe lisaks

Jan-Erik Nõgisto: Soovin, et riik ei tegeleks reguleerimise ja keelamisega

Seisukohavõtt: produktsioonifirma Kuukulgur Film režissöör Jan-Erik Nõgisto kasvatab habet, mida ta enne ära ei aja, kui EKRE valitsusest ei lahku

„Meil on vaba ühiskond. Vaba oma valikutes. Ma soovin väga, et riik ei tegeleks reguleerimise ja keelamisega, vaid suhtleks minuga viisakal toonil. Me oleme terve sektori ja riigiasutustega koos saanud inimesed turvavöösid kasutama, piirkiirust järgima ja suitsuandurite patareisid vahetama. Selline järjepidev ennetustöö toimib võrreldamatult paremini, kui keeld millestki rääkida. Vähemalt senikaua, kuni keegi jõupositsioonilt teisi hobusevarasteks, tolerastideks või ühiskondlikult kahjulikeks elementideks sõimama hakkab,“ ütleb Kuukulguri režissöör Jan-Erik Nõgisto.
Loe lisaks

Kiusajad on lapsed, kel pole kodust tuge

Randvere kooli KiVa tiim: Alari Allika, Triin Hallik ja Liina Lüütsep. Foto: Tiit Mõtus.

“Olin ise koolis õpilasena natuke pujään – tähelepanu armastav laps, kes õpetajatele närvidele käis. Pidasin end probleemseks õpilaseks, aga kui ülikoolis asja uurisin, sain aru, et olin täitsa tavaline, normaalne laps. KiVa aitab mul nüüd n-ö karmavõlga tasuda, kuna olin ise õpilane, kes mõne koolikaaslasega kõige paremini ei käitunud. Praegu saan ma aru, miks kiusatakse ja kuidas õpilased kiusatavaks satuvad – tihti on see peres või isikuomadustes kinni,“ räägib Rakverest pärit Alari Allika, kes praegu töötab Randvere koolis loodus-, inimese- ja ühiskonnaõpetuse õpetajana ning kuulub Kiusamisvaba Kooli (KiVa) meeskonda.
Loe lisaks

Kes on Hans Rõõm?

Ants Lusti

Intervjuu legendaarse brändistrateegi Ants Lustiga, kus ta meenutab 1990ndaid ja räägib, kuidas temast sai näitleja ja saatejuht ning miks ta lõpuks hoopis reklaamimaailma sukeldus.
Loe lisaks

Siim Kallas: Eesti rahareformi tegemine oli mu elu tipphetk

Siim Kallas

„Minu jaoks oli Eesti Panga presidendi amet ainuke, mida ma üldse tõeliselt tahtnud olen. Teisi töid on mulle pakutud, aga seda tööd ma tahtsin. See oli šanss, mis tuleb elus kätte vaid üks kord – ehitada üles terve riigi rahasüsteem,“ meenutab 1992. aastal Eesti Panga presidendina rahareformi õnnestumise eest vastutanud Siim Kallas.
Loe lisaks

Andres Anvelt 1990ndate politseioperatsioonidest: Hull aeg vajas hulle inimesi

Andres Anvelt

1990ndate kohta on öeldud tapmiste aeg. 1994. aastal pandi Eestis toime 365 tapmist ja seal kõrval jäi sama palju inimesi teadmata kadunuks. Pätid käisid ringi, 500-krooniste rullid taskus. Noored Eesti politseinikud sattusid aga olukorda, kus pidid hakkama ilma kogemuste ja praktiliste oskusteta tervete kuritegelike valdkondadega rinda pistma. See meenutas 1918. aasta vabadussõda, kus koolipoisid läksid rindele.
Loe lisaks